Mark Nowakowski jest kompozytorem polskiego pochodzenia i synem polskich imigrantów, którego muzyka była wykonywana i zamawiana na zlecenie światowej klasy grup, między innym Kronos Quartet, Cleveland Chamber Symphony, Monteverdi Cello Octet, Voxare Quartet, Five One Experimental Orchestra, Three Notch’d Road, Stowarzyszenia Mozart, Vox Musica i Cracow Brass Qintet.

Mark Nowakowski

Jego album „Blood Forgotten” – „Krew Zapomniana”, upamiętniający ofiary i cierpienia Polaków z okresu II wojny światowej, otrzymał znakomitą recenzję Gramophone Magazine za kompozycję „intensywnie emocjonalnych światów” oraz twórczość, która jest „gwałtowna, niedająca spokoju i mistyczna” a zarazem ewokująca „dramatyczną psychologicznie atmosferę, jak gdyby Bartok i Szostakowicz zaglądali mu (Nowakowskiemu) przez ramie, ale z najwyraźniej znanym mu poczuciem pilności, rytmu i barwy”. David Denton podsumował dalej w recenzji, iż poprzez ten album Mark Nowakowski „zajął miejsce pomiędzy wybitnymi kompozytorami i pionierami muzyki współczesnej”.

W 2011 roku Kronos Quartet wykonał premierowo jego „String Quartet #2: Grandfather Songs” na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Krakowie. W roku 2012 Nowakowski był kompozytorem rezydentem dla Projektu Mozart a jego utwór „O Piękności Niestworzona” został wykonany w siedmiu miastach w Polsce  – między innymi w Częstochowie i Warszawie. W roku 2008 był kompozytorem rezydentem dla Canton Symphony Orchestra. Jego artykuły publikowane są w Sacred Music Journal oraz American Music Center. Jednocześnie felietony Nowakowskiego na temat muzyki i technologii muzycznej pojawiają się regularnie w Communities Digital News. Jest on także autorem wielu artykułów katolickiego portalu onepeterfive.com.

Mark ukończył z wyróżnieniem studia w zakresie teorii muzyki i technologi muzycznej w Illinois State University a także odbył wyższe studia muzyczne oraz uzyskał tytuł magistra kompozycji na Uniwersytecie w Colorado. Wiedzę z zakresu kompozycji uzupełnił na studiach podyplomowych w Instytucie Muzycznym w Cleveland, gdzie został uhonorowany nagrodą Donalda Erb. Nowakowski zdobył stopień doktora sztuk muzycznych w zakresie kompozycji na Uniwersytecie w Maryland, gdzie wyróżniony został nagrodą dwuroczną Walsum za wybitność w komponowaniu.

Mark prowadził działalność pedagogiczna na Uniwersytecie w Maryland oraz w Christendom College, gdzie pełnił funkcje adiunkta.  Wykładał również w Benedictine University oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim  a obecnie prowadzi działalność pedagogiczna na stanowisku profesora naukowo-dydaktycznego w Kent State University.

Mark Nowakowski

Więcej na: marknowakowski.com