Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie został założony w listopadzie 1952 roku przez ówczesnego studenta Politechniki Szczecińskiej, późniejszego profesora – Jana Szyrockiego, który pełnił nieprzerwanie funkcję Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta chóru do 2003 roku. Zespół pod Jego kierownictwem stał się jednym z najlepszych i najciekawszych chórów akademickich na świecie. Ma na swoim koncie tysiące koncertów, setki międzynarodowych tournee, nagrania fonograficzne, udział w najbardziej prestiżowych festiwalach oraz w wykonaniach i prawykonaniach dzieł wokalno – instrumentalnych i a cappella.
Przez kolejne lata (2003-2006) funkcję Dyrygenta i Dyrektora Artystycznego Chóru pełnili kolejno, w latach 2003-2005, dr Richard Zielinski, z którym CHAPS na przełomie lutego i marca 2005 r. odbył duże tournee koncertowe po USA oraz, w latach 2005-2006, dr Roman I. Drozd ze Słupska, pod którego kierownictwem zespół pracował m. in. nad przygotowaniem "Requiem Polskiego" Krzysztofa Pendereckiego. Zostało ono wykonane 10 grudnia 2005 r. w Stoczni Szczecińskiej "Nova" pod batutą samego kompozytora.
Od października 2006 roku stanowisko Dyrektora Artystycznego i Dyrygenta objął uczeń Profesora Szyrockiego - dr Szymon Wyrzykowski.
Oprócz bogatego programu a cappella zespół wykonuje liczne dzieła oratoryjno – kantatowe różnych epok, ze szczególnym uwzględnieniem dzieł z XX i XXI wieku. Wielu współczesnych kompozytorów dedykowało swoje utwory chórowi, który stawał się ich pierwszym wykonawcą.
Na swoim koncie zespół posiada wiele nagród i wyróżnień (między innymi na własność Brązową Lutnię konkursu Legnica Cantat). Za swoją działalność w dziedzinie kultury chór otrzymał szereg najwyższych odznaczeń, nagród i medali od władz państwowych i regionalnych.
W roku 2012 chór rozpoczął obchody Jubileuszu 60-lecia istnienia, które zakończyły się finałem w nowym gmachu Filharmonii w Szczecinie koncertem symfonicznym Missa di Requiem G. Verdi’ego w dniu 24. października 2014 roku i, w dniu kolejnym, uroczystym koncertem galowym a cappella. Obecnie zbliża się już 65-lecie zespołu.
Ostatnie zdobyte nagrody:
-
1. miejsce na festiwalu chóralnym w Trnavie, 2007, Słowacja
-
Grand Prix na 4. Międzynarodowym Festiwalu „Rybnicka Jesień Chóralna”, 2008, Polska
-
Grand Prix na Festiwalu Chóralnym w Szamotułach, 2008, Polska
-
1. miejsce na 41. Konkursie Chóralnym Legnica Cantat, 2010, Polska
-
Specjalna Nagroda im. Francisco Vallejos na Międzynarodowym Konkursie Pieśni i Habaner w Torrevieja (czyt. Torrewiecha), 2010, Hiszpania
-
Grand Prix na VII. Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek, Chełmno, 2012, Polska
-
Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym w Rumii, 2012, Polska
-
Złoty Dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie, 2015, Polska
-
Nadzwyczajny Złoty Dyplom w kategorii Folk oraz Złote Dyplomy w kategoriach Pop i Muzyka Sakralna na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Canco Mediterrania w Lloret de Mar, 2015, Hiszpania
-
Złote Pasmo (Kategoria – Chóry Mieszane) oraz nagroda specjalna za najlepiej wykonany utwór kompozytora polskiego (Stabat Mater – Marek Jasiński) na III Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej (18-20.03.2016), Szczecin, 2016, Polska
- Złoty Dyplom w kategorii chórów mieszanych oraz nagroda za najlepiej wykonany utwór z gatunku muzyki filmowej na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej „Music Everywhere”, Gdańsk, 2016, Polska
Materiały do pobrania:
O zespole   O dyrygencie