Orkiestra Opery na Zamku
Od 1956 r. nierozerwalnie związana ze szczecińską sceną muzyczną. Występowała w teatrze muzycznym, który początkowo nazywał się Operetka Szczecińska, Opera i Operetka, a od 2000 r. Opera na Zamku. Zespół brał udział w większości z blisko 200 premier operowych, operetkowych, baletowych oraz musicalowych, które miały miejsce w tym czasie.
Orkiestra na przestrzeni lat występowała pod batutą takich dyrygentów, jak między innymi: Edmund Borowski, Bohdan Boguszewski, Piotr Deptuch, Maciej Figas, Władysław Górzyński, Vladimir Kiradjiev, Andrzej Knap, Jerzy Kosek, Paweł Kotla, Jacek Kraszewski, Mieczysław Krzyński, Warcisław Kunc, Marian Lewandowski, Jerzy Maksymiuk, Tadeusz Mazurek, Walerian Pawłowski, Krzysztof Penderecki, Wolfgang Schmorl, Wojciech Semerau-Siemianowski, Zygmunt Szczepański, Józef Talarczyk, Aleksander Tracz, Kazimierz Więcek, Józef Wiłkomirski. Od marca 2013 r. pieczę nad zespołem sprawuje dyrektor artystyczny Opery na Zamku – Jerzy Wołosiuk.
Obecnie orkiestra liczy 46 muzyków. W swoim repertuarze ma wiele pozycji operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, wykonując repertuar od baroku i klasycyzmu, poprzez romantyzm aż po dzieła współczesne. Z powodzeniem występuje również z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej, szczególnie podczas popularnych wśród szczecińskiej publiczności wydarzeń artystycznych, takich jak Wielki Turniej Tenorów, koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbywający się w naturalnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie czy koncerty połączonych orkiestr Opery na Zamku i Theater Vorpommern inaugurujące sezony artystyczne od 2013 r.
Orkiestra wielokrotnie odbywała turnèes zagraniczne ze spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Luksemburgu i Szwajcarii. W swoim dorobku ma, m.in. nagrania dzieł Stanisława Moniuszki: „Paria” (nagrodzona Orphée d’Or francuskiej l’Acamdémie du Disque Lyrique), „Flis” oraz wydane w 2012 r. „Verbum nobile” – nagrodzone International Classical Music Award (ICMA), płytę z utworami orkiestrowymi Witolda Lutosławskiego, wydaną z okazji 100. Rocznicy urodzin kompozytora, oraz płytę z muzyką Przemysława Zycha napisaną specjalnie dla Opery na Zamku do baletu „Alicja w Krainie Czarów”.