W drugiej połowie czerwca gościliśmy w Szczecinie turecki chór ANTchoir z Antalyi. Chórzyści przylecieli do Polski na zaproszenie Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego ZUT. Pośród wielu punktów ich wizyty kilka zostało zaplanowanych w Szczecinie i województwie. Ważnym punktem pobytu ANTchoir był wspólny z CHAPS koncert w Szczecinie. Innym istotnym punktem ich wizyty był udział w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Szczecinie oraz Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.
Poznaliśmy się na pierwszej próbie przed koncertem pt. „Iyi gunler Szczecin! (Dzień dobry Szczecin!)”. Odbył się on na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Jego ideą było muzyczne połączenie dwóch kultur: polskiej i tureckiej. Podczas koncertu usłyszeliśmy utwory z kręgu tzw. muzyki poważnej, współczesnej a także zaznaliśmy folkloru polskiego jak i tureckiego. Całość wspólnego występu zwieńczyło wspólne odśpiewanie „Gaude Mater Polonia”. Następnego dnia Szczecinianie mogli zakosztować festiwalowej uczty w Katedrze pw. Św. Jakuba, gdzie miało miejsce wspólne wykonanie Reqiuem V. A. Mozarta oraz utworu „Dona nobis pacem” P. Vasks’a. W koncercie wzięli udział inni uczestnicy festiwalu chórlanego oraz nasi tureccy goście.
Między próbami i koncertami chórzyści z Antalyi mogli poznać polską kulturę, gościnność a przede wszystkim nasze piękne miasto Szczecin. Mieliśmy okazję zawrzeć nowe znajomości i kontakty. Mogliśmy wspólnie spędzić czas.
Po wypełnieniu „szczecińskiego programu” nadszedł czas na wizytę w naszym słynnym nadbałtyckim kurorcie – w Międzyzdrojach. To właśnie tu, od 1966 roku, nieprzerwanie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej. W tym roku na festiwalu wystąpił również ANT Choir. Po festiwalowych zmaganiach zespół ANTchoir udał się w kierunku Murowanej Gośliny k. Poznania, gdzie miał miejsce ich ostatni polski koncert. Po występie chórzyści mieli okazję zwiedzić stolice Wielkopolski. Wizyta w Poznaniu była punktem wieńczącym „polskie tournee” ANT Choir, po którym chórzyści udali się do swojej Ojczyzny.
Mamy nadzieję, że wkrótce ponownie zobaczymy się z nowymi przyjaciółmi z Bliskiego Wschodu, a ta pierwsza wizyta w Polsce będzie impulsem dalszej współpracy polsko-tureckiej.
Do zobaczenia!
(m.sz.)
Opisane w niniejszym artykule wydarzenia nie mogłyby się odbyć bez wsparcia: Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Miasta Szczecin, Muzeum Narodowego w Szczecinie, firmie Elvira Lipko Design,X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Szczecinie, Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojac, Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie oraz osób bezinteresownie wspierających organizację i przebieg wydarzeń.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.