X Misterium Pasyjne – Chaps i Adam Strug 9 kwietnia 2017, godz. 19.00, Kościół Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie
WSTĘP WOLNY
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS)
X Misterium Pasyjne: Chór Szyrockiego i Adam Strug – na dobry początek Wielkiego Tygodnia.
Jubileuszowa – dziesiąta edycja Misterium Pasyjnego odbędzie się tradycyjnie w Niedzielę Palmową w Kościele Seminaryjnym, ale będzie miała szczególny charakter: chórowi towarzyszyć będzie wybitny polski śpiewak, instrumentalista i poeta – Adam Strug wraz z Mateuszem Kowalskim (lirnikiem), którzy wykonają dawne polskie pieśni pasyjne zachowując średniowieczne maniery wykonawcze: specyficzny strój oraz sposób wydobycia dźwięku.
Takie połączenie muzycznej spuścizny reprezentowanej przez zaproszonych do współwykonania gości wraz z nową sztuką wokalną kultywowaną przez CHAPS jest gwarantem powstania wyjątkowego wydarzenia sakralno-muzycznego.
Jaką drogę przeszła muzyka polska przez ostatnie pół tysiąca lat można posłuchać w szczecińskim seminarium w niedzielę palmową o godzinie 19.00. Wstęp wolny
Jeżeli nie możesz dotrzeć na nasz koncert to zapraszamy na Transmisję Live z naszego koncertu, która odbędzie się na fb.com/chapspl
Wykonawcy:
Chór Akademicki im. prof. Szyrockiego ZUT
Adam Strug
Koncert w ramach Jubileuszu 70-lecia Tradycji Akademickich ZUT w Szczecinie
Organizator:
CHAPS
Mecenat:
Miasto Szczecin (koncert współfinansowany przez Miasto Szczecin)
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Współpraca:
Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne
Elvira Lipko Design
Adam Strug
Adam Strug (ur. 1970) – polski śpiewak i instrumentalista, poeta, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego autorskie piosenki. Pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.
Zajmuje się głównie sztuką wokalną, ale nie stroni od form wyłącznie instrumentalnych. Jego piosenki wykonują także inni wokaliści: Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Wojciech Waglewski, oraz Janusz Prusinowski Trio i inne zespoły folkowe.
W muzyce tradycyjnej Strug reprezentuje nurt zachowawczy. Jest depozytariuszem i popularyzatorem pieśni polskich przekazywanych od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej, a wykonywanych w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.
Mateusz Kowalski
Multiinstrumentalista, współtworzy zespoły: Tęgie Chłopy, Monodia Polska, Maciej Filipczuk i Goście Weselni, oraz własną Kapelę Kowalskiego.