MISTERIUM ADWENTOWE

Prawykonanie

WSTĘP WOLNY | Transmisja online: fb.com/chapspl

Kantata Wygnanych:
Ideą utworu jest nowe odczytanie tematyki Adwentu oraz ewangelicznej historii oczekiwania na narodzenie Zbawiciela czasu niepewności jutra, zagrożenia życia, wypędzenia z domu i braku własnego miejsca. Również – a może przede wszystkim – o istnieniu Nadziei, uzasadniającej ucieczkę i próbę przetrwania. W naturalny sposób figura Świętej Rodziny odczytywana jest jako alegoria współczesnego Uchodźcy – postaci, która stała się powodem do wielkiej, ponadnarodowej dyskusji, podziałów wewnątrz społeczeństw, stanowiąc jednocześnie wielki test na stan człowieczeństwa współczesnej Europy. Niosąc ze sobą tak aktualną tematykę „Kantata Wygnanych” odnosi się jednocześnie do historii gatunku. Oryginalny dobór tekstów, począwszy od wielojęzycznych materiałach wziętych z kantat bachowskich, biblijnych tekstów starotestamentowych opisujących wygnanie do Egiptu, poezji powstałej w czasie II Wojny Światowej, wierszy pisanych w Sarajewie w latach 90tych XX wieku skończywszy na w Aleppo w roku 2016, uwidacznia ponadczasowość tematu oraz spełnia istotną funkcję edukacyjną. Instrumentalna oprawa nawiązująca do brzmienia muzyki dawnej stanowi dodatkową wartość edukacyjną łącząc jednocześnie odległe w czasie zdarzenia i pozwalając słuchaczom silniej odebrać zderzenie uniwersalności cierpienia Wygnanych w całej historii cywilizacji.

Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
Zespół instrumentalistów dawnych
Malwina Paszek – śpiewokrzyk, lira korbowa
Anna Wilk – sopran